Teljesen mindegy, hogy milyen magas az IQ-nk, vagy hogy hány enciklopédiát olvastunk ki életünk során, mindig lesznek olyan érdekességek, amik képesek meglepni bennünket az életben. Nem feltétlenül kell bonyolult dolgokra gondolni, hiszen olykor még az egészen hétköznapi dolgokra, például a flamingók egy lábon állására vagy a fényképeken megjelenő vörös szem jelenségre is olyan roppant összetett a magyarázat, amit csak nagyon kevesen ismernek.
Most 14 olyan kérdést gyűjtöttünk össze, amik bár már valószínűleg mindannyiunk fejében megfordultak legalább egyszer, mégis valószínűleg sosem kerestünk rájuk választ.
Miért nyújtják ki a kígyók a nyelvüket?
A kígyók nyelve nemcsak az ízlelésben, de a szaglásban is hatalmas szerepet játszik.Ez az oka annak, hogy a hüllők nyelvet öltenek, amikor jobban szeretnének tájékozódni bizonyos terepeken, de például vadászat közben is könnyebb így számukra a zsákmány követése.
Miért jelennek meg először a kemény borítós könyvek, és csak bizonyos idő után a papírborítósok?
A kemény borítós könyvek sokkal reprezentatívabbak, ezért az áruk is drágább. Amikor egy új könyv jelenik meg a piacon, az olvasás szerelmesei nagy összegeket is képesek fizetni azért, hogy minél hamarabb elolvashassák a hőn áhított könyvet. Az ilyen kemény borítókkal még nagyobb profitra tud szert tenni a kiadó, ám amikor a kezdeti lelkesedés lankadni kezd, az érdeklődés is visszaesik, ilyenkor pedig piacra dobják a jóval olcsóbb, papír borítású könyveket.
Miért bólogatnak a galambok séta közben?
A galambok így tudják stabilizálni séta közben az általuk látott képet. Ha nem tennék, akkor a döcögős járásuk miatt teljesen elmosódna számukra a külvilág.
Miért vörös az emberek szeme a fényképeken?
A vörös-szem hatást az a tény okozza, hogy sötétben vagy gyenge fényviszonyok mellett a kamera sokszor az emberek szemében visszatükröződő vakura fókuszál. A vörös színt pedig a retinában található erek adják.
Miért nem keverednek össze a tubusban a fogkrém különböző színei?
A különböző színekből álló fogkrémek fogkefére nyomása rendkívül látványos és izgalmas érzés, de vajon hogy érik el a gyártók, hogy ne keveredjenek össze ezek a színek a tubusban? A válasz a kémiában keresendő, egészen pontosan a fehér és színes paszta konzisztenciájában, amik mivel különböznek, ezért sosem, vagy legalábbis csak nagyon nehezen tudnak összekeveredni.
Honnan tudja a postagalamb, hogy hova kell repülni?
A titok abban rejlik, hogy a galambok kizárólag egy irányba repülnek – haza. A postagalambokat ezen tulajdonságukat kihasználva képezték ki úgy, hogy bizonyos távolságra vitték őket a fészküktől, majd elengedték őket, hogy hazatérjenek. A galambokkal küldött postai rendszer tehát a madarak természetes ösztönén alapul: a galambok a föld mágneses tere segítségével tájékozódnak, és jutnak mindig haza.
Miért mos meg mindent egy mosómedve?
A mosómedvék rendkívül érzékeny mancsokkal rendelkeznek, amik jó szolgálatot tesznek, ha például a víz fenekéről kell kitapintani a táplálékot. Keresgélés közben folyamatosan tapogatnak és ez úgy nézhet ki, mintha mosnának. Viszont a tény, hogy a mosómedvék a víztől távol, a városok belsejében is megjelennek, cáfolhatja ezt. Ráadásul táplálékuk egy részét háztartási hulladékból szerzik, ami azt feltételezi, hogy immunrendszerük rendkívül erős és a táplálék megtisztítására nincs is szükségük.
A mosómedvék régebben szinte kizárólag a vízből nyerték a táplálékukat, ez az ösztön pedig úgy beléjük rögződött, hogy a mai napig is el kell szaladniuk az élelmükkel a vízhez, hogy belemártsák, majd onnan vegyék ki azt. Gyakran még az állatkertekben vagy vadasparkokban tartott mosómedvék is megmossák a tálból kivett élelmet, pedig ebben az esetben semmiképp nem lehet piszkos az étel.
Vannak olyan mosómedvék is, akik egyáltalán nem mosnak. Az idő múlásával és az evolúciós fejlődésnek köszönhetően, talán egy napon teljesen ki fog kopni a mosómedvék mosás iránti berögződése.
Miért olyan színűek a gyógyszerek, amilyenek?
Valójában a gyógyszerek színe semmit sem jelöl, ez egy, a gyártók által tetszőlegesen kiválasztott szín, amik oka inkább a marketingben és a pszichológiai hatásokban keresendő. Tanulmányok ugyanis kimutatták, hogy a piros színű tablettákat az emberek hatásosabbnak érzik, mint például a fehéreket, a kék színűeknek pedig nagyon fájdalomcsillapító hatást tulajdonítanak.
Miért esnek mindig a talpukra a macskák?
A titok a macskák gerincében keresendő, ami lehetővé teszi számukra, hogy a felső és alsó testüket két ellenkező irányba tekerjék. Ennek a tulajdonságnak köszönhető az, hogy bárhogy is esnek le valahonnan a macskák, ha elég gyorsan reagálnak, tulajdonképpen tényleg mindig a talpukra esnek.
Miért nem kapnak áramütést a vezetékeken ülő madarak?
Az oka az, hogy nincs feszültségkülönbség a madarak és a kábelek között. A madarak nem érintik a talajt, hanem csak magát a vezetéket, tehát a testük feszültsége pontosan megegyezik a kábel feszültségével.