Sokféle tárgy vesz körül minket, amelyek megkönnyítik az életünket. Annyira hozzászoktunk ezekhez a dolgokhoz, hogy ritkán gondolunk arra, miért néznek ki úgy, ahogy.
Elgondolkodtunk azon, hogy például az aknafedelek miért kerekek és nem szögletesek. Miért van a villáknak 4 hegyük, és miért nem 3 vagy 5. Miért sárga a taxi, és nem zöld vagy piros. Mindezekre a kérdésekre van logikus válasz.
Miért aránytalan a Barbie babák testalkata?
A Barbie babákat sokszor kritizálták már a természetes arányokhoz képest ellentmondásos testformájuk miatt – túlméretezett fejük, túlságosan keskeny derekuk, medencéjük és vékony lábuk van. Így pedig a lányok téves képet kaphatnak arról, milyen egy “ideális és szép” testalkat.
De a Barbie babák vezető tervezője, Kim Culmone szerint nem véletlenül vannak ilyen irreális arányai ezeknek a babáknak: “Barbie-t sosem úgy tervezték, hogy valósághű legyen. Úgy tervezték, hogy a lányok könnyen fel- és le tudják öltöztetni.”
Miért van a farmer hátulján bőrfolt?
Gyakran láthatunk egy téglalap alakú bőrfoltot a farmerek derékrészén, és a funkciója sokak számára rejtély. Valójában ezt a részletet “jacron-papírnak” nevezik, mivel legtöbbször jacronból (egy műbőrfajta) készül.
A Levi’s volt az első cég, amelyik elkezdte ezeket a foltokat a farmerjaira erősíteni (akkoriban még bőrből készültek), hogy vásárlói meg tudják különböztetni a valódi termékeket a hamisítványoktól. A tapaszon rajta volt a farmer sűrűsége és néhány egyéb információ. Ma már a hagyományok előtt tiszteleg, és egyben jó hely a márka logójának elhelyezésére is.
Miért a mozdony mögött van a vezetőfülke, nem pedig előtte?
Első pillantásra egy olyan mozdony, amelynek vezetőfülkéje a mozdony mögött található, nem tűnik túl kényelmes konstrukciónak, mivel a mozdonyvezető kilátása korlátozott. Akadályozza őt a csövekkel ellátott kazán. Ennek a szerkezetnek az oka a munkafolyamat kényelmében rejlik.
Van egy úgynevezett tender, ami egy pótalkatrészeket és üzemanyagot tartalmazó kocsi, amely közvetlenül a vezetőfülke mögött helyezkedik el. Egy fűtő fogta a szenet, és bedobta a kazánba, amely a mozdony fülkéjében volt elhelyezve. Úgy volt felépítve, hogy a tüzelő és a mozdonyvezető kommunikálni tudott egymással, és ez nagyon fontos volt a munka során.
Miért állnak ki néhány új gumiabroncsból furcsa gumiszálak?
Azt gondolhatnánk, hogy ezek valahogyan segítik a fékezést vagy a gyorsítást, vagy a kopást jelzik, de ez nem igaz. A “szőrszálak” a szellőzőnyílások miatt jelennek meg a formában, amelybe a gumit öntik. Ahhoz, hogy a gumi teljesen kitöltse a formát, kis lyukakra van szükség, hogy a levegő távozni tudjon. Így jelennek meg ezek a “szőrszálak” – nincs céljuk.
A modern gyártók általában “leborotválják” őket. Ha a gumiabroncs nincs “leborotválva”, akkor valószínűleg nem túl jó minőségű abroncsról van szó. Ezeknek a szőrszálaknak azonban van gyakorlati hasznuk – segítségével ellenőrizheti a gumi minőségét. Ha meghúzod a szőrszálakat, és azok könnyen leválnak, az azt jelenti, hogy a gumi összetételében sok korom van, és a gumiabroncs hamar elkopik.
Miért nem kerekek az USB-nyílások?
Sokunknak 3 próbálkozásra van szükségünk ahhoz, hogy egy USB-nyílásba megfelelően betaláljunk. Minden sokkal egyszerűbb lenne, ha kör alakúak lennének. A fejlesztők okkal választották ezt a lehetőséget – jelentősen csökkentette a kábelgyártás költségeit.
Ha a kör alakot választották volna, több szilíciumra, rézre és egyéb alkatrészre lett volna szükségük, és valószínűleg lelassította volna mind a fejlesztési, mind a megvalósítási folyamatot. Az USB megalkotója, Ajay Bhatt azonban ma már sajnálja, hogy nem kerek nyílást tervezett.
Miért ilyen formájúak a zongorák, és miért csak 3 lábuk van?
Sok vicc kering a zongorával való költözködésről – kényelmetlen formája sok gondot okoz a szállítás során. Miért nem adnak neki egy korrektebb formát – elvégre sok zongora van, amelyik kompaktabb. Közeli rokonától eltérően a nagyzongorának vízszintes húrjai vannak, és a kalapácsok felülről lefelé ütik őket.
A hangminőség a test hosszától függ. A legnagyobb koncertzongorák teste eléri a 122 hüvelyk hosszúságot. A nagyzongora szárnyas formája a húrok elrendezésének köszönhető: a rövidek a magas hangokért, a hosszúak a mély hangokért felelősek. Emellett a háromlábú, háromszög alakú kialakítás megkönnyíti a zongora szétszerelését.
Miért kerekek a csatornafedelek?
A fő ok az, hogy a kerek aknafedél nem esik bele a lyukba. Ha az aknafedelek szögletesek lennének, a fedél átlósan beleeshetne. Ezenkívül a kerek fedeleket könnyebb legyártani, és nem jelent nagy nehézséget leemelni őket a földről – elég a szélüknél fogva felemelni, és elgurítani, hogy kinyíljon a nyílás.
Miért fazettált a csavarhúzó nyele?
Az első ok: egy csavarhúzó csiszolt markolattal el fog elgurulni egy ferde felületen, a második ok: kényelmesebb kézben tartani. A fő ok azonban az, hogy amikor egy nehezen hozzáférhető helyen kell meghúzni egy anyát, a csavarhúzó nyelét meg lehet fogni és el lehet forgatni a csavarkulccsal.
Miért néznek ki így a zebrák?
A zebrákat az 1950-es évek óta széles körben használják a városokban. Ezt megelőzően, 1934-től kezdődően Angliában a gyalogátkelőhelyeket Belisha jelzőfényekkel jelölték. Ezek a gyalogátkelőhely mindkét oldalán csíkos oszlopokon helyezkedtek el, míg maga a jelzőfény narancssárga színű volt.
Az utakon közlekedő járművek számának növekedése miatt azonban a Belisha jelzők egyre kevésbé voltak hatékonyak, és az angol hatóságok más módokat kezdtek keresni arra, hogy a gyalogos-átkelőhelyek jobban láthatóvá váljanak az autósok számára. A mintával és a színnel való kísérletezés után a csíkok mellett döntöttek, mivel a járművezetők már a lassítással társították őket.
Miért sárgák a taxik?
Franz von Taxis, aki a 15. században élt, a megélhetésért fuvarozott. Talán az ő vezetéknevéből származik a “taxi” és a “taxióra” szó. A legenda szerint minden kocsiját sárgára festette, mert egyik uralkodó dinasztia sem használta ezt a színt, ő pedig nem akart senkit megbántani.
A Cabriolet Jaune című francia zenés vígjáték 18. század végi megjelenése után az ilyen színű taxik népszerűvé váltak Európában. A 20. század elején egy híres chicagói üzletember, John D. Hertz taxiszolgáltatást alapított, és egy helyi egyetemen tanulmányt készíttetett, amely szerint egyértelművé tette, hogy a sárga színt a legkönnyebb észrevenni a városban. A céget “Yellow Cab”-nak nevezte el, és minden autóját sárgára festette.
Miért piros a szőnyeg minden fontos eseményen?
A vörös szőnyegek a luxushoz és a hírességek státuszához kapcsolódnak, ez mindig is így volt. Már Aiszkhülosz is említi a vörösre festett szőnyegeket – akkoriban az istenek és királyok számára terítettek, mert az ókorban a skarlátvörös festék nagyon drága volt, és csak a gazdagok engedhették meg maguknak.
Miért vannak a hajóknak és a repülőgépeknek kerek vagy ovális ablakai?
Érdekes ellentét, hogy a házak ablakai négyzet vagy téglalap alakúak, a repülőgépeken vagy hajókon viszont oválisak vagy kerekek. Úgy tartják, hogy az éles sarkokkal rendelkező formák szerkezetileg gyengék és sokkal gyorsabban elhasználódnak, míg a kerek vagy ovális ablakablakok erősebbek és tovább tartanak. Az első, nyomás alatt álló sugárhajtású utasszállító repülőgépek téglalap alakú ablakokkal készültek, és előfordult, hogy ezek az ablakok nem bírták a terhelést, és a levegőben széthullottak.
A dolog lényege, hogy a nyomást a környező szerkezetben egyenletesen kell elosztani. A meghibásodás pontja a legnagyobb feszültséget jelentő pont. Ha a feszültségeloszlási görbe sarkokat mutat, akkor ezek a sarkok vezetnek a meghibásodáshoz. Ezért ezeket a csúcsokat lekerekített élekkel lágyítják.
Miért 4 hegyük van a villáknak?
Úgy tűnhet, hogy 2 fog elég ahhoz, hogy átszúrjon egy darab ételt, és a szájához emelje – mégis, a villának 4 foga van. A helyzet az, hogy a 2 hegyű villák könnyen megsebezhetik a szájüreget és a nyelvet. A 19. században a villagyártók kísérleteket tartottak ezzel kapcsolatban, születtek 3, 4, sőt 6 fogú változatok is.
Empirikusan arra a következtetésre jutottak, hogy a 4 az optimális szám, amellyel könnyen megszúrható az étel, és nem sérül meg az evő szája.