Valószínűleg neked is megfordult már a fejedben egy-egy tengerparti úszkálás közben, hogy mi van, ha a közelben valahol épp egy cápa figyel téged a víz alól. Nem csoda, hogy félünk tőlük, az ijesztő mítoszok és a hátborzongató horror filmek ugyanis könyörtelen ragadozóként tüntették fel előttünk ezeket az állatokat, pedig a valóságban 20x nagyobb a valószínűsége annak, hogy egy tehén öl meg bennünket, mint az, hogy cápatámadás következtében halunk meg.
Cikkünkben most bemutatjuk nektek a leggyakoribb cápákkal kapcsolatos tévhiteket és mítoszokat, melyeket (a saját biztonságunk érdekében) ideje lenne egyszer s mindenkorra elfelejtenünk.
1. mítosz: a cápák egy csepp vért is képesek kiszagolni.
Igaz, hogy a cápák szaglása nagyon fejlett, de azért nem határtalan. Tény és való, hogy vannak olyan fajok, amelyek akár 400 méter távolságból is megérzik a vért, de ez nem jelenti azt, hogy azonnal ránk támadnak, amint megérzik a vér szagát. Legalábbis jó esetben.
2. mítosz: a cápák szeretik az emberhúst.
Néhányan azt hiszik, hogy a cápák szeretik az emberhúst, ezért támadnak az emberekre, de ez nem igaz. Minden cápafajnak különböző az ízlése, de egyiknek sem az emberhús a kedvenc eledele.
3. mítosz: a cápák szándékosan vadásznak az emberekre.
Ha egy cápa rátámad egy búvárra vagy úszóra, akkor azt nem azért történik, mert látja rajta, hogy az egy ember, sőt: tudósok állítják, hogy a cápák sokszor azt hiszik rólunk, hogy vízben ügyetlenkedő fókák vagyunk, ezért támadnak ránk. Ettől függetlenül a cápák bármire rátámadnak, ami mozog.
4. mítosz: ha egy cápa abbahagyja az úszást, akkor meghal.
Ahhoz, hogy megismerjük, miért terjedt el ez a mítosz, meg kell értenünk a cápák lélegzését. A cápák kétféle módon jutnak oxigénhez: az elsőhöz a fejükön található izmokat arra használják, hogy a vizet a kopoltyúkon átpréselve feldolgozzák. Ilyenkor a cápák legtöbbször a tenger fenekén pihennek, szinte mozdulatlanul.
A másik módszer okozza a mítosz alapját, ehhez ugyanis a cápáknak mozogniuk kell, hogy a kopoltyújukon keresztül meg tudják szűrni a vizet. Innen jött az emberek következtetése: ha egy cápa nem mozog, akkor meghal – de ez nem igaz. Az óceánokban található 400 cápafaj közül csak 20-ra jellemző a második módszer, és ezek a cápák is ugyanúgy képesek lélegezni az első módszer segítségével is.
5. mítosz: a cápák képesek kiugrani a vízből.
A filmekben a cápák mindig látványosan ugranak ki a vízből, hogy elkapják az áldozatukat, de ez a valóságban nagyon ritka. Egyedül a fehér cápák képesek 2,5 méternél magasabbra ugrani, a többi cápa inkább csak csap egyet a víz felszínén – túlzás lenne ezt ugrásnak nevezni.
6. mítosz: egy medúza jó búvóhely.
Főképp a búvárok körében népszerű az a legenda, hogy cápatámadás esetén egy medúza mögé bújva van a legnagyobb esélyünk a túlélésre. Ez azonban badarság. A cápák nem félnek a medúzáktól, sőt: a bőrük olyan vastag, hogy meg sem érzik a csípésüket.
7. mítosz: az összes cápafaj ragadozó.
Természetesen nem. A cetcápa például az ijesztően óriási mérete ellenére csak planktonokkal táplálkozik, amit a módosult kopoltyúja segítségével szűr meg.
8. mítosz: a cápák nem jönnek a tengerpartok közelébe.
Valóban ritka jelenség, de egyáltalán nem elképzelhetetlen. A cápák nemcsak a tengerpartokon fordulhatnak elő, de olykor még az édesvizű folyókon is felúszhatnak, ezért a torkolat közeli folyóknál és a tengerpartokon sem árt kellően óvatosnak lenni.
9. mítosz: minden cápa ugyanolyan.
Kérj meg néhány gyereket, hogy rajzoljanak le egy cápát. Nagy valószínűséggel mindegyik ugyanolyat fog rajzolni, pedig ezek az állatok nagyon is különbözőek. Mint már korábban is említettük, körülbelül 400 cápafaj él az óceánokban, melyek mérete a 20 centistől egészen a 12 méteresig terjedhet.
10. mítosz: a cápák könyörtelenek.
Igaz, hogy sok rémhír kering velük kapcsolatban, de valójában a cápák ritkán támadnak emberekre. Összehasonlításképp: az Egyesült Államokban évente több ember hal meg tehéntámadás miatt, mint cápatámadásban.
Minden esetben fontos azonban a reakciónk: ha esetleg egy cápával találjuk magunkat szemben, akkor próbáljunk higgadtak maradni, esetleg a szemébe nézni és agresszívan üvölteni – ez képes elijeszteni a cápákat.
11. mítosz: a cápák a vízfelszín közelében úsznak.
Minden hollywoodi filmben a vízből kilógó uszony jelzi a cápák közeledését, de csak azért, mert nincs iszony a horizonton, még nem jelenti azt, hogy nincsenek cápák a közelben. A legtöbb cápa ugyanis általában nagyon mélyen a víz alatt úszik, mivel itt tudják elejteni a számukra fontos zsákmányokat.
12. mítosz: a cápák csak az oldalukra fordulva tudnak harapni.
Természetesen nem. Bármilyen szögből képesek támadni, ezért legyünk mindig nagyon óvatosak.
13. mítosz: a cápák több száz évig élnek.
Sokan azt mondják, hogy a cápák akár ezer évig is élhetnek, de ez nem igaz: a cápák átlag-élettartama körülbelül 70 év. Persze vannak kivételek, a grönlandi cápák átlag-élettartam például 300 és 500 év közé tehető. Ez főképp a rendkívül lassú anyagcseréjüknek köszönhető.
14. mítosz: a cápáknak nyelvük van.
Szintén a filmeknek köszönhetjük azt a mítoszt, miszerint a cápáknak nyelvük, vagy egészen pontosan egy „basihyal” nevű szervük van. Valóban van egy porc, amely a mellkasuktól a szájukig vezet, ám ennek a csontvázuk szerkezete miatt van fontos szerepe, a táplálkozási folyamatukhoz semmi köze.
15. mítosz: a cápák képesek hátrafelé úszni.
Szintén egy népszerű filmes jelenet, amikor a cápa hátrafelé úszva menekül meg a csapdából. Azonban a cápák anatómiája semmilyen formában sem teszi lehetővé számukra a hátrafelé úszást.