Ausztrália egy olyan ‘különös’ ország, ahol kétszer több juh él, mint ember és másfélszer több kenguru, mint juh. Olyan sok strand található itt, hogy ha mindennap új strandra utaznánk, akkor 15 év után is csak az Ausztráliában található strandok felét tudnánk bejárni. Érdekesen hangzik, nem?
1. Ausztráliában majdnem minden meg akar ölni.
Ez a fotó remekül szemlélteti Ausztrália lényegét: vérszomjas dingó, cápa, mérgeskígyók. Ha pedig ezek közül egyiknek sem sikerül megölnie, akkor még mindig ott van a Nap, aminek 10-szer magasabb az UV sugárzása, mint bárhol Európában, így akár már fél óra napon történő séta is bőrrákot okozhat.
2. Az Ausztrál Alpokban több hó esik, mint egész Svájcban.
Bár Sydneyben utoljára 1836-ban láttak havat, ettől függetlenül van olyan hely Ausztráliában, amit minden évben hó borít. Az Új-Dél-Wales és Victoria államban található Ausztrál Alpok például éppen hely. A síszezon itt júniustól októberig tart.
3. Innen származik az UGG csizma.
Bár az UGG márkát az amerikaiak szabadalmaztatták, a báránybőr csizma ötlete valójában Ausztráliában született. A huszadik század elején itt élő mezőgazdasági termelők és parasztok viselték őket először.
4. Ausztrália egyes útjai olyan hosszúak és monotonok, hogy táblák figyelmeztetik a vezetőket, hogy szórakoztassák magukat valamivel vezetés közben.
5. Ausztrália minden negyedik lakosa külföldön született.
A legfrissebb statisztikák szerint az ausztrálok 28,5%-a született külföldön. A legtöbben Nagy-Britanniából, Új-Zélandról, Kínából és Indiából ‘vándoroltak’ ide.
6. Ausztráliában kiemelkedően magas a szociális támogatás.
Egy nagyobb (4-5 gyermekes) család olyan sok támogatást kap, hogy a szülők tulajdonképpen akár fel is mondhatnának a munkahelyükön és akkor is könnyedén képesek lennének eltartani a családjukat.
7. Majdnem minden parkban van nyilvános (elektromos vagy gázos) grillező.
8. Ausztrália az óriás szobrok hazája.
Az országban körülbelül 150 óriás szobor található, melyeket csak „turista csapda” néven emlegetnek a helyiek. A szobrok mögött tulajdonképpen nem rejtőzik semmilyen komolyabb tartalom, csak egy céljuk van, hogy utazásra ösztönözzék a turistákat.
9. Az ausztrál papírpénz műanyagból készül.
Ausztráliában 1988 óta a bankjegyeket nem papírból, hanem egy speciális polimer anyagból készítik. Bár a műanyag pénz előállítási költsége drágább mint a papíré, az élettartama is hosszabb, így végsősoron gazdaságosabb.
10. Pénzbírsággal sújtják azokat, akik nem mennek el szavazni.
Ha egy ausztrál állampolgár indoklás nélkül nem megy el szavazni a választások idején, azt 20-tól 50 dollárig terjedő pénzbírsággal büntetik.
11. Ausztráliában nem szoktak borravalót hagyni.
Bár a turisták jellemzően 5-15% borravalót szoktak hagyni az éttermekben és kávézókban, akkor sem néz ránk senki gyilkos szemekkel, ha ezt elmulasztjuk, Ausztráliában ugyanis nem megszokott a borravaló adás.
12. Az ausztrálok nem szeretik a kenguruhúst.
Bár a kenguruhús – mint olyan – megtalálható az ausztrál szupermarketekben, az ott élők nem nagyon szeretik. A kenguruhús több mint 70%-át épp ezért 55 külföldi országba exportálják.
13. A világ 10 legveszélyeseb kígyója közül 6 Ausztráliában található.
14. Csak Ausztráliában találkozhatunk vadon élő tevékkel.
Sem Egyiptomban, sem az Egyesült Arab Emirátusokban nincs akkora vadon élő teveállomány, mint Ausztráliában. Becslések szerint az ország középső és északi részein körülbelül egymillió vadon élő teve található.
15. A világ leghosszabb fala nem a kínai nagy fal, hanem az ausztrál “kutyakerítés”.
Az ausztráliai Dingó-kerítés 5614 kilométer hosszú és két részre osztja az országot, megvédve ezzel a juhokat a szeszélyes vadon élő kutyáktól.
16. Az ausztrálok túl lusták, hogy teljes szavakat mondjanak ki, ezért mindent rövidítenek.
Ausztráliában a következő népszerű rövidítésekkel találkozhatunk:
Aussie – Ausztrália
G’day – jó napot
Brissie – Brisbane
Barbi – Barbecue
Footie – Football