A kezdő szülők eleinte még bajban vannak, mert nem tudják beazonosítani, hogy kisbabájuk mit is szeretne nekik mondani, jelezni, üzenni. Csak idővel alakul ki annyira a gyermek-szülő kapcsolat, hogy az édesanyák egyetlen pislogásból meg tudják állapítani, hogy épp éhes, szomjas, álmos, vagy nyugtalan a gyermekük. A kezdő szülőknek háziorvosok adnak tanácsot, hogy mire is érdemes odafigyelni, illetve, hogyan kell a különböző sírásokat értelmezni. A mostani cikkünkben 8 gyerekneveléssel kapcsolatos tippet mutatunk be nektek, ami gyerekorvosok osztottak meg.
1, Gyereksírás megértése
Összesen 6 típusú sírás van, amit meg lehet különböztetni, és bizony mindegyiknek van saját jelentése.
A “neh” sírás azt jelenti, hogy “éhes vagyok”;
Az “owh!” hangra emlékeztető azt jelenti “álmos vagyok”;
A “heh” azt jelenti, hogy “kényelmetlenül érzem magam”;
Az “eh-urr” hangra emlékeztető sírás azt jelenti “pukizni kell”;
Az “eh” pedig azt jelenti “büfizni kell”.
2, Biztonságos alvás
A babát a hátára kell fektetni, ám előtte ellenőrizni kell, hogy a kiságy nem rendetlen és nincs tele mindenféle játékkal. Fontos, hogy ne legyen olyan a kiságyban, amiben a pici elakadhat, beakadhat és a többi. Ami még fontosabb, hogy a kanapén illetve egy széken elaludni a babával, nagy felelőtlenség és veszélyes is.
3, Hogy lehet megtudni, ha a baba éhes
A kisbabák még a sírás előtt képesek jelezni, hogy éhesek. Ezt többnyire fújással vagy az álluk mozgatásával jelzik az édesanyának, sőt előfordulhat olyan is, hogy saját kis öklüket teszik a szájukba. Ha ezeket látod, akkor valószínű a babád éhes.
4, Elalvás felgyorsítása
Dr. Erin Leichman háziorvos szerint elalváskor könyvet, mesét kell olvasni a gyermeknek, amit jó ha ők maguk választanak ki. Nyilván, ha erre még nem képes akkor a szülő választ, ám ez a folyamat képes felgyorsítani az alvást. Jó tanács, lehetőleg ne legyen sok gyerekkönyved, mert a kicsi nem fog tudni választani.
5, Hogyan ösztönözzük a gyereket új ételek kipróbálására
A gyerekeknél 10-12 alkalomba is beletelhet, mire képesek elfogadni az új ételeket. Azzal például fel lehet kelteni egy kisgyermek figyelmét, ha anyjával együtt készítheti el az ételt. Például a zöldségeket és gyümölcsöket turmix formájában is nekik lehet adni, sőt az is elképzelhető, hogy jobban fog nekik ízleni. A másik dolog, hogy hagyni kell neki, hogy önállóan ehessenek.
6, Honnan lehet tudni, hogy nem kell több anyatej a picinek
Vannak jelek, amik a szoptatás során arra engednek következtetni, hogy a babának elég volt az anyatej. Általában a kerekded orca arról árulkodik, hogy nincs többre szüksége, viszont ha kissé behorpadt az arcocskája, akkor viszont még szeretne enni.
7, Kommunikáció a babával
Ha a szülő megérti gyermeke jelnyelvét, akkor sokkal könnyebben tud vele kommunikálni és sokkal jobban fogja tudni, hogy mire is van szüksége. Itt van néhány alapvető jel:
Ha a hüvelykujját a szájába teszi és kiveszi akkor szomjas;
Ha a tenyerei fölfelé állnak az azt jelenti, hogy “Hol?”;
Ha többször megsimogatja a mellkasát, akkor fél;
Ha finoman megérinti a kezét, akkor nyugodt.
8, Megfelelő autósülés és menetirány
A nagyon pici babák számára a hátrafelé néző autósüléseket ajánlják, viszont a nagyobbaknak is érdemes így utazni, hogy ezáltal is csökkentsék az ütközés hatását. Egyébként az ilyen jellegű ülések úgy vannak kialakítva, hogy a kocsi mozgása ringassa a gyermeket, ezáltal sokkal nyugodtabban utaznak.
9. Hogyan lehet megakadályozni a csecsemők sírását.
Dr. Robert Hamilton szerint négy alapvető lépés van: a baba karjait a mellkasára kell helyezni, és óvatosan fogni, és a babát a pelenkánál is fognod kell, mielőtt 45 fokos szögben ringatnád.
Természetesen minden baba és gyermek más, így nincsenek a fent leírtak kőbe vésve.